23 kw. Obroża na kleszcze, krople czy tabletki? Co wybrać dla mojego pupila?
Dowiedz się jak wybrać skuteczny środek na pchły i kleszcze dla psa lub kota. Poznaj wady i zalety obroży i chroń swoje zwierzę przed groźnymi chorobami odkleszczowymi.
Obroża, krople czy tabletki na kleszcze? Jaki środek ochronny będzie skuteczny dla mojego pupila?
Z tego tekstu dowiesz się:
- dlaczego kleszcze są takie niebezpieczne?
- jak można się przed nimi chronić?
- jak działa obroża , a jak krople i tabletki?
- dlaczego niektóre środki nie są skuteczne? Co wybrać dla kota, a co dla szczeniaka?
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią wzrost aktywności kleszczy. To już najwyższa pora, by zadać sobie pytanie o to, jaki środek ochronny wybrać dla naszego psa lub kota. Problem jest poważny, bo każdego roku wiele zwierząt zapada na choroby odkleszczowe, często dające długotrwałe powikłania. W niektórych przypadkach może się to skończyć śmiercią pupila. Szacuje się, że co piąty kleszcz przenosi groźną babeszjozę, a co trzeci – więcej niż jedną chorobę na raz! Zadbajmy więc o profilaktykę i nie dajmy się zaskoczyć pasożytom.
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to nie kleszcz jest sprawcą całego zamieszania! To bakterie, wirusy i inne zarazki, jakie wraz z nim się przenoszą. Ukłucie może spowodować przedostanie się ich do krwi, a to grozi rozwojem wielu chorób. Często o ich istnieniu dowiadujemy się po długim czasie, bo początkowe objawy bywają trudne do zaobserwowania. To czyni leczenie tych schorzeń jeszcze trudniejszym.
Kolejnym problemem jest fakt, że kleszcze są powszechne. Na świecie żyją ich setki gatunków, które świetnie przystosowały się do różnych warunków. To mit, że w mieście nie jesteśmy na nie narażeni. Kleszcze spotkamy w parkach, na skwerach czy w przydomowych ogródkach.
Jak działają środki na kleszcze?
Jak głosi znane przysłowie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też warto działać profilaktycznie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, jak więc wybrać ten właściwy? Poznajmy najpopularniejsze metody:
Obroża przeciw kleszczom
Podstawowy sposób działania obroży jest bardzo prosty: kleszcze nie wkłuwają się, gdyż zniechęca je nieprzyjemny dla nich zapach olejków eterycznych. Warto jednak uważnie czytać ulotki produktów: niektóre obroże, obok właściwości odstraszających, posiadają jeszcze właściwości kleszczobójcze, co znacząco poprawia ochronę naszego pupila. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się u psów różnej wielkości, ale najlepiej u tych z krótką sierścią. Ważne jest bowiem, by obroża przylegała do skóry. Najlepiej sprawdzi się u zwierząt, które rzadko wchodzą do wody – wówczas substancje z obroży uwalniane są odpowiednio. Właściciele kotów powinni jednak być ostrożni – ze względu na kocią aktywność istnieje obawa, że zwierzę zahaczy się i zrobi sobie krzywdę (albo poszukajmy obroży samoodpinającej się).
W naszej Klinice polecamy obroże Foresto, które występują w dwóch rozmiarach – dla psów i kotów do masy ciała 8 kg oraz powyżej 8 kg masy ciała. Dostępne na rynku są także obroże innych firm, np. Kiltix oraz Preventic.
Krople na kark (preparaty typu spot-on)
Ten rodzaj ochrony jest idealny dla zwierząt, które z różnych przyczyn nie mogą stosować obroży – sprawdzi się więc u kotów. Środek kleszczobójczy podaje się bowiem bezpośrednio na skórę – substancja ta jest magazynowana w gruczołach łojowych i uwalniana stopniowo ponownie na jej powierzchnię. Preparat, choć działa jak trucizna dla kleszczy, jest bezpieczny dla naszych pupili. Należy jednak pamiętać, by stosować go regularnie, co około 4 tygodnie. Do atutów można zaliczyć niewątpliwie fakt, iż owadobójcze specyfiki zabijają nie tylko kleszcze, ale też komary, pchły czy meszki. Takie działanie ma polecany przez nas preparat Advantix i Stronghold (5 tygodni). Niezwykle ważne jest aby stosować preparat odpowiedni dla danego gatunku. Niektóre preparaty przeznaczone dla psa powodują śmiertelne zatrucia u kotów!
Do środków profilaktycznych stosowanych miejscowo na skórę zaliczamy też spraye owadobójcze. Ta najdelikatniejsza forma ochrony będzie najwłaściwsza dla młodych szczeniąt, o niedużej wadze.
Tabletki doustne dla zwierząt
Tabletki to nowoczesna, ale i bardzo wygodna metoda ochronna. Będzie świetną alternatywą dla obroży i kropli, szczególnie jeśli nasz pies lubi wskakiwać do wody. Substancja owadobójcza przenika z przewodu pokarmowego do krwi, następnie jest magazynowana. Ten rodzaj środka działa wówczas, gdy kleszcz się wkłuje – bezpieczna dla naszego zwierzaka substancja jest bowiem trująca dla intruza. Dzięki takiemu mechanizmowi działania substancja nie jest wymywana podczas kąpieli, a długość sierści nie ma znaczenia dla skuteczności. Atutem tej metody jest też jej szybki czas działania – już 2 godziny po podaniu!
W naszej Klinice polecamy preparaty Simparica 5 tygodni działania) oraz Bravecto 3 miesiące działania). Lekarz weterynarii nie tylko pomoże dobrać lek i dawkę, ale też sam go poda. Tabletki kleszczobójcze mają status leków. Oznacza to, iż są wielokrotnie testowane pod względem ich bezpieczeństwa, produkowane z zachowaniem najwyższych standardów, a co najważniejsze – mają potwierdzoną skuteczność, na znacznie wyższym poziomie, niż preparaty dopuszczone do obrotu w sklepach zoologicznych.
Mimo stosowania profilaktyki, kleszcz się wkłuł. Co teraz?
To, czy dany preparat zadziała, zależy od wielu czynników, a w szczególności od cech naszego zwierzęcia. Zachęcamy do wizyty u lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek do wagi, cech osobniczych a także stylu życia naszego podopiecznego. W naszej Klinice odpowiemy na Twoje pytania, rozwiejemy wątpliwości i znajdziemy najbardziej odpowiednie preparaty od wiodących na rynku producentów.
Żadna ochrona nie daje nam pełnej gwarancji. Bez względu na wybraną formę zabezpieczenia, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu sierści. Ale uwaga: kleszcze to bardzo przebiegłe stworzenia i często wkłuwają się w miejsca trudno dostępne: koło uszu, pod ogonem, koło pyska, w pachwinach. Takiego kleszcza należy niezwłocznie usunąć, a zwierzę obserwować. Nie rezygnujmy mimo to z profilaktyki, gdyż konsekwencje braku ochrony mogą być bardzo przykre. Jeśli stosowany przez Twojego zwierzaka preparat nie działa, przedyskutuj z lekarzem weterynarii inne możliwości. Sezon aktywności kleszczy trwa obecnie niemal cały rok. Warto więc nie zostawiać tego tematu „na później” i zadbać o siebie i swoje zwierzę już dzisiaj!
Zadzwoń i umów swojego przyjaciela na wizytę, a nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszy preparat ochronny!